Marmara Üniversitesi Fen – Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde görevini sürdüren Dr. Aslı Fişekcioğlu ile “Yetişkinler İçin Yaratıcı Yazma”  başlıklı Edebiyat Atölyesi 2 Ekim 2021 Cumartesi günü saat 12.00’da Cenan Vakfı Kütüphanesinde yüz yüze olarak başlayacaktır. Katılımcı sayısı 13 kişi ile sınırlıdır.  Detaylı bilgi almak ve kayıt yaptırmak için cenanvakfi@gmail.com adresine mail atabilir ya da 0212 631 34 22, 0546 589 79 33 numaralı telefonlardan Vakfımızla iletişime geçebilirsiniz.

YETİŞKİNLER İÇİN YARATICI YAZMA

EDEBİYAT ATÖLYESİ

ATÖLYE YÖNETİCİSİ: Dr. Öğr. Üyesi Aslı Fişekçioğlu

ATÖLYE SÜRESİ: 5 Hafta

ATÖLYE GÜNLERİ: Haftada 1 Gün – 1.5 Saat 

ATÖLYE İÇERİĞİ: Yetişkinler İçin Yaratıcı Yazma Atölyesi süreci edebiyat eserinden seçilmiş bir parçanın atölyede katılımcılarla beraber okunması ile başlar. Kısa bir ana tema tartışmasının ardından yazma etkinliği başlar. Konular 90 dakikalık atölye sürecinde tamamlanacak şekilde belirlenmiştir. Atölye, yazılan metinlerin okunması ile sona erer. 

ATÖLYE AKIŞI: 

1.Hafta: 

“YUSUF HAS HACİB ‘DEN ŞİMDİKİ ZAMANA MEKTUP”

TANIŞMA – ATÖLYE İLE İLGİLİ GENEL BİLGİLENDİRME

2.Hafta:

  “VOLTAIRE İLE ELDORADO’YA YOLCULUK” (CANDIDE)

3.Hafta: 

“SAMİHA AYVERDİ’YE MEKTUP” (YAŞAYAN ÖLÜ)

4.Hafta:

“QUENEAU İLE OTOBÜSTE” ( BİÇEM ALIŞTIRMALARI) 

5.Hafta:

“PROUST İLE HAYATI KOKLAMAK” (GEÇMİŞ ZAMANIN İZİNDE)

6.Hafta:

5 KASIM CUMA: ZOOM ÜZERİNDEN ATÖLYE KATILIMCILARI VE SÜRPRİZ KONUKLARLA CANLI YAYIN

 

Dr. Aslı FİŞEKCİOĞLU

 Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamlamıştır. Yüksek Lisans çalışmasını Marmara Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi Fransızca Öğretmenliği Anabilim dalında, “Türkiye’de Fransızca Öğretmenliği Programlarında Söylemsel Yeti: Edebiyat Söyleminden Kültür Yetisine” isimli teziyle tamamlamıştır. Ardından yine aynı bölümde doktora ders aşamasını tamamlayan Fişekcioğlu, daha sonra Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi Türkçe Eğitimi Bilim Dalında “ Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretiminde Diller İçin Avrupa Ortak Öneriler Çerçevesi Ölçütlerine Göre Türk Kültürü Tanımlayıcılarının Oluşturulması: B1 Dil Düzeyi Model Önerisi” isimli çalışmasıyla doktor unvanını almıştır. Marmara Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu TÖMER biriminde 2011 – 2017 yılları arasında idari ve akademik koordinatörlük görevini, Marmara Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Fransızca Biriminde ise 2011 – 2015, 2018 – 2019 yılları arasında akademik ve idari koordinatörlük görevini yürütmüştür. Halen Marmara Üniversitesi Fen – Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde görevini sürdüren Aslı Fişekcioğlu, aynı zamanda Yunus Emre Enstitüsü Kültürel Diplomasi Akademisinde, kültürel diplomasi üzerine sertifikalı eğitim almıştır. Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde kültür, kültürlerarasılık, kültürel diplomasi,  yabancı dil olarak Türkçe öğretimi ve edebiyat ilgi alanları içindedir. Aslı Fişekcioğlu evli ve bir çocuk annesidir.       

 

Write a comment:

*

Your email address will not be published.