img-20161002-wa0011
Kütahya Mevlânâ Araştırmaları Kültür Sanat Derneği (KÜMAKSAD)
ve Kütahya Aydınlar Ocağı’nın, doğumunun 809. yılında Hz. Mevlânâ’yı birlikte anmak ve yeni dernek binalarını hizmete açmak üzere düzenledikleri törene davet edilen Vakfımız, 1 Ekim 2016 Cumartesi günü Kütahya ziyaretini gerçekleştirdi.

Aşr-ı şerifin okunmasıyla başlayan törende KÜMAKSAD Başkanı Rıza Tekin Uğurel bir açılış konuşması yaptı. Uğurel konuşmasında; mütefekkir yazar Sâmiha Ayverdi’nin Bağbozumu eserindeki uç beylerine atıfta bulunup insanın, uç beyi olabilmesi için her şeyden önce şeklen değil, gerçekten insan olmaya heves etmesi gerektiğine değinerek böyle bir oluşun da ancak Hz.Mevlâna’dan ve diğer büyüklerimizden öğrenilebileceğine vurgu yaptı. Bununla birlikte, açmış oldukları dernek binasının sadece Kütahya Mevlânâ Araştırmaları Kültür Sanat Derneği’nin hizmetinde olmadığını, Kütahya’nın ve Türkiye’nin bütün sivil toplum kuruluşlarının ve insanlığın hizmetinde olacağını belirterek faaliyetlerde bulunacaklarını söyledi.

Kütahya Valisi Sayın Ahmet Hamdi Nayir ile Vakfımızın Mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Kenan Gürsoy dernek binasının açılışını yaptılar.

Açılıştan sonra Prof. Dr. Kenan Gürsoy, “Hz. Mevlânâ Muhabbeti” konulu tebliğini sundu. Mütefekkir yazar Sâmiha Ayverdi’nin Âbide Şahsiyetler eserinin “Mevlânâ” adlı birinci makalesini zikreden Gürsoy, bugün adına bu metnin nasıl okunabilineceğini gündeme getirerek geniş çerçeveli bir yorumda bulundu ve böylesi kahramanlara ne kadar ihtiyaç duyulan bir zaman diliminde olduğumuza dikkat çekti. “Hz. Peygamberimiz’i hatırlayarak anıyoruz, bu insanların kahramanlığında, onların gönüllerine yerleşebilmek adına biz de kahraman olmak istiyoruz. Allah böyle bir yoldan ayırmasın.” diyerek sözlerini tamamladı.

Açılış programına, her bir davetlinin gönlüne işleyen Tasavvuf Mûsikîsi konseriyle devam edildi. Konserin ardından yemek ikramıyla program sona erdi.

Çok yüksek bir misafirperverlik örneği göstererek bizleri ağırlayan, Prof. Dr. Belkıs Gürsoy’un sözleriyle “unuttuğumuz insanlığı bizlere hatırlatan Kütahyalı Dostlar”a ve emeği geçen herkese Cenan Vakfı adına çok teşekkür eder, hayırlar niyaz ederiz.