Cenan Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı Ken’an Rifâî Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü tarafından, Ken’an Rifâî Büyükaksoy’un doğumunun 150. yılı münasebetiyle tertip edilen programların ikincisi, 21 Mayıs 2017 Pazar günü, vakfımız bünyesinde bulunan Müze’nin kurulduğu eski Semâhâne’de gerçekleştirildi.

Bir 20. Yüzyıl Münevveri, son dönem maarifçi ve mutasavvıflarından Ken’an Rifâî Büyükaksoy’un kendi güfte ve bestelerinden oluşan konser, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu tarafından, Hakan Alvan idâresinde icrâ edildi.

Takdimi vakfımız Genel Sekreter Yardımcısı Zeynep Tekinalp Özkan tarafından gerçekleştirilen programda, vakfımızın Mütevellî Heyet ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Kenan Gürsoy bir açılış konuşması yaptılar. Konser öncesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Danışmanı Müzikolog Yüce Gümüş,  Ken’an Rifâî Büyükaksoy’un mûsikî anlayışı ve eserleri üzerindeki, daha sonra kitap halinde basılmış olan, tezinden değerli aktarımlarda bulundu. Bâkî Bilgin Beyefendi, konser sırasında icrâ edilen nâdîde eserlerden bazılarının güftelerini şiir tarzında takdim etti. Programda, icrâ heyeti şefi Hakan Alvan’ın, güftesi Ken’an Rifâî Büyükaksoy’ a ait olan iki bestesi seslendirildi.

Tasavvuf mûsikîsinin inceliklerini hissettiren on beş eserin yer aldığı ve büyük bir ilgiye mazhar olan konser, sadece bu irfan geleneği içinden gelen dostlarımızı değil, yabancı misafirlerimizi de derinden etkiledi. Misafirlerimiz arasında Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Bertrand Buchwalter ve eşi, İstanbul Fransız Kültür Merkezi Müdürü Matthieu Bardiaux, Le Figaro Gazetesinin İstanbul Muhabiri Sébastien Courtoi ve eşi, Le Monde Gazetesinin İstanbul Muhabiri Marie Jégo ve eşi de yer almaktaydılar.

İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu üyeleri Sayın Hakan Alvan’a, Sayın Özata Ayan’a, Sayın Mustafa Tabak’a, Sayın Oktay Özerden’e, Sayın İsmail Hakkı Fencioğlu’na, Sayın Mustafa Oruç’a, Sayın Murat Taştekin’e bu eşsiz konser için şükranlarımızı sunar, programda emeği geçen herkese teşekkür eder, hayırlar niyaz ederiz.

Bu konserler 2017 yılı süresince devam ettirilecektir.

Ken’an Rifâî Büyükaksoy 150. Yıl Konserleri 2.Konser 21 Mayıs 2017 from Cenan Eğitim Kültür Sağlık on Vimeo.