Dr. Öğr. Üyesi Elif Kır Cullen ile Çocuklar İçin (7-10 yaş) Yaratıcı Drama” konulu atölyemiz 2 Ekim 2021 Cumartesi günü saat 12.00’de yüz yüze olarak Cenan Vakfı bahçesinde başlayacaktır. Detaylı bilgi almak ve kayıt yaptırmak için cenanvakfi@gmail.com adresine mail atabilir ya da 0212 631 34 22 ve 0546 589 79 33 numaralı telefonlardan Vakfımızla iletişime geçebilirsiniz.

ÇOCUKLAR İÇİN (7-10 yaş)

YARATICI DRAMA ATÖLYESİ

ATÖLYE YÖNETİCİSİ: Dr. Öğr. Üyesi Elif Kır Cullen

ATÖLYE SÜRESİ: 5 Hafta

ATÖLYE GÜNLERİ: Haftada 1 Gün – 1.5 saat 

ATÖLYE İÇERİĞİ: 7-10 yaş arası çocuklarla yürütülecek yaratıcı drama atölyelerinde her hafta rol oynama, doğaçlama gibi drama teknikleriyle farklı içerikler sunularak öğrencilerin yaratıcı drama süreçlerini deneyimlemeleri ve bu deneyimleme sırasında atölye içeriklerine alınan değerleri içselleştirmeleri amaçlanmaktadır. “Şimdi ve burada” ilkesi ile hareket edeceğimiz bu yolculukta öğrencilerin farkındalık kazanmalarına katkı sağlama, kendilerini daha iyi tanımaları ve ifade etmelerini teşvik etme,  özgüven duygularının sağlıklı bir şekilde gelişmesini destekleme gibi duyuşsal kazanımlar edinmeleri hedeflenmektedir. Çocuk katılımcıların bu süreçte yaratıcı drama yöntemi aracılığı ile bilişsel ve üst bilişsel stratejiler için zihin şemaları oluşturmaları beklenmektedir. 

ATÖLYE AKIŞI: 

1.Hafta:

Isınma ve Tanışma Etkinlikleri

2.Hafta:

Kabullenme; Kendini, başkalarını kabullenme

3.Hafta:

Sevgi, Hoşgörü, Paylaşım 

4.Hafta:

Sorumluluk, birlik ve beraberlik

5.Hafta:

Değerlendirme Etkinlikleri

 

Elif Kır CULLEN (Dr. Öğretim Üyesi) 

1978 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Oruçgazi İlköğretim Okulunda tamamladıktan sonra 1992 senesinde Çapa Anadolu Öğretmen Lisesini kazandı. İstanbul Üniversitesi, Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi, İngiliz Dili Eğitiminde lisans öğrenimini 2000 senesinde tamamladı. 2005 senesinde Yıldız Teknik Üniversitesi, Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi programında “İlköğretimin 1. Kademesinde Başlatılan İngilizce Öğretiminin Çocuk Gelişimi ve Eğitim Açısından İncelenmesi” başlıklı tezi ile yüksek lisansını tamamladı. Ankara Üniversitesi, Yabancı Dil Öğretimi programında “OBM Bağlamında Dil Öğretmeni Eğitimi ve Türkiye Uygulamaları” başlıklı tezi ile 2011 senesinde doktora derecesini aldı. 

2005-2006 yılları arasında Fulbright bursu ile University of Pennsylvania’da öğretim elemanı olarak görev yaptı. 2009-2010 seneleri arasında Humboldt Üniversitesi Berlin’de ziyaretçi araştırmacı olarak çalıştı. 

Elif Kır Cullen, eğitimde yaratıcı drama ile ilgili eğitim almaya 2005 yılında İngiliz Kültür Derneğinde başladı. Çağdaş Drama Derneği İstanbul Şubesinde 2010-2020 seneleri arasında “Yaratıcı Drama Liderliği/Eğitmenliği” programlarının 1, 2, 3, 4 ve 5. aşamalarını (320 saat) tamamladı. Derneğin drama atölyeleri raportörlük aşamasından sonra bir danışman eşliğinde hazırladığı proje ile Çağdaş Drama Derneğinden mezun oldu ve Milli Eğitim Bakanlığının sınavı ile Talim ve Terbiye onaylı “Drama Lideri/Eğitmeni” belgesini almaya hak kazandı. Ayrıca, Oluşum Drama Enstitüsünün 2012-2015 seneleri arasında “Yaratıcı Drama Liderliği/Eğitmenliği” 2, 3, ve 4. aşamalarını tamamlayan Elif Kır Cullen, 2017-2019 seneleri arasında Trinity Üniversitesi Dublin, Eğitim Fakültesi, Eğitimde Drama bölümünde doktora sonrası araştırmalarını ziyaretçi öğretim görevlisi olarak tamamladı ve aynı üniversitenin uluslararası “Eğitimde Drama” yoğunlaştırılmış yaz eğitim programına iki sene katıldı. 

Şimdiye dek yurt içinde ve yurt dışında çeşitli kurumlarda çok sayıda yaratıcı drama atölyeleri vermiş ve öğretmenler için meslek içi eğitim programları hazırlamıştır. Eğitim Fakültesinde “Yaratıcı Drama” lisans dersleri vermiştir. 

2002-2012 seneleri arasında Yıldız Teknik Üniversitesi, Eğitim Fakültesinde görev yapmıştır. 2012 senesinden beri İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Fakültesinde görev almaktadır. 

Write a comment:

*

Your email address will not be published.