Öğr. Gör. İrem Özhamaratlı Akay ile “Ahlâk Felsefesinde ‘İrade ve Seçim’” Atölyesi 11 Aralık 2021 Cumartesi günü saat 10:00’da başlayacaktır. 

Dersler Zoom üzerinden çevrimiçi olarak ve 5 hafta süreyle, haftada 1.5 saat olacak şekilde yapılacaktır. Katılımcı sayısı 20 kişi ile sınırlıdır.  

Detaylı bilgi almak ve kayıt yaptırmak için cenanvakfi@gmail.com adresine mail atabilir ya da 0212 631 34 22 ve 0546 589 79 33 numaralı telefonlardan Vakfımızla iletişime geçebilirsiniz. 

AHLÂK FELSEFESİNDE ‘İRADE VE SEÇİM’

 ATÖLYESİ

ATÖLYE YÖNETİCİSİ:  İrem ÖZHAMARATLI AKAY 

ATÖLYE SÜRESİ: 5 Hafta

ATÖLYE GÜNLERİ: Haftada 1 Gün – 1.5 Saat 

Bu atölyenin amacı felsefî metinler üzerinden irade ve seçim kavramlarının irdelenmesidir. Özgürlük, sorumluluk, vicdan, seçim, irade, iyilik ve kötülük kavramlarının ekseninde şu soruya cevap aramaya çalışacağız; İnsan iyi ve kötü arasında nasıl seçim yapar?

ATÖLYE AKIŞI: 

  1. Hafta

İrade ve seçim kavramlarının felsefî açıdan ele alınması 

  1. Hafta

Platon-  Menon ve Protagoras 

  1. Hafta

Aristotales – Nikomakhos’a Etik

  1. Hafta

Ortaçağ Hristiyan Felsefesinde problemin ele alınışı

Augustinus- İtiraflar

  1. Hafta

Ortaçağ Müslüman Felsefesinde problemin ele alınışı

İbn-i Sina- Metafizik

 

İrem ÖZHAMARATLI AKAY

Galatasaray Üniversitesi Felsefe Bölümünden mezun oldu. Soren Kierkegaard’da Mutlak Paradoks başlıklı tezini Prof. Dr. Kenan Gürsoy’un danışmanlığında aynı üniversitede tamamladı. Lisans ve yüksek lisans eğitimi boyunca eğitim ve çeşitli araştırmalar için Sorbonne Üniversitesi’nde bulundu. Halen Lyon Katolik Üniversitesi’nde doktora çalışmalarına devam etmektedir. Çeşitli yayınevlerinde editör olarak çalışmıştır.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.