Kısa bir süre için Sophia Üniversitesinden (İstituto Universitario Sophia -Loppiano Floransa – İtalya) İstanbul’ a gelen akademik heyet, 9 Ocak 2019 Çarşamba günü vakfımızı ziyaret etti.

Sophia Üniversitesi Başkanı, İlâhiyat, Felsefe ve İnsan Bilimleri Bölümü Profesörü Monsenyör Pietro Francesco Coda ve Vakıf Başkanımız Prof.Dr. Kenan Gürsoy, vakfımızın konferans salonunda birer konuşma yaptılar.

Monsenyör Prof. Dr. Francesco Coda, kendi üniversitelerini tanıtarak, burada bulunmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Farklı kültür ve dinlerin bir birlik teması etrafında akademik anlamda işbirliği yapılmasının önemi üstünde durdu ve bununla birlikte Cenan Vakfında yapılan çalışmaları takdir ederek, muhtemel iş birliği adına da olumlu değerlendirmelerde bulundu.

Vakıf Başkanımız Prof. Dr. Kenan Gürsoy, vakfımızın kuruluş amaçlarını ve vakfımızın kuruluşuna temel anlam bahşeden Ken’an Rifâî Büyükaksoy’un şahsiyetine, yapmak istediklerine ve etrafında oluşan muhite ilişkin îzâhat verdikten sonra insan ve hikmet üzerine küçük bir felsefî konuşma yaptı. Sophia Üniversitesinden gelmiş olan akademik heyetin ziyaretinden memnuniyetlerini dile getirdi. Misafirimiz olan, farklı ülkelerden ve farklı branşlardan akademisyenler arasında, Prof. Dr. Bernhard Maria J Callebaut (Belçika) – IUS,  Prof. Dr. Giuseppe Argiolas (İtalya) – IUS,  Prof. Dr. Paul Patrick O’HaraProf. Dr. Ana Cristina Montoya (Kolombiya), Don Prof. Dr. Alessandro Clemenzia (İtalya) – Don Prof. Dr. Vincenzo Di Pilato (İtalya) IUS, Don Prof. Dr. Antonio Bergamo (İtalya) bulunmaktaydı.

Konuşmadan sonra, Vakfımız bünyesindeki Müzenin bulunduğu eski Semâhâne’de, Noktanur Kefkep’in şefliğinde ve solistliğinde, Ken’an Rifâî Büyükaksoy’un beste ve güftelerinden oluşan bir konser icrâ edildi. Yabancı misafirlerimizin gönüllerine derinden tesir eden konser için başta Noktanur Kefkep’e ve Cemil Altınbilek’e, Ahmet Kadri Rizeli’ye, Alahan Tekinalp’e, Selman Altınbilek’e şükranlarımızı sunarız.

Programda emeği geçen herkese teşekkür eder, hayırlar niyaz ederiz.

 

Write a comment:

*

Your email address will not be published.