Vakfımız bünyesindeki Ken’an Rifâî Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü tarafından düzenlenen “Bir 20. Yüzyıl Münevveri: Ken’an Rifâî” Sempozyumu, 30 Nisan 2015 Perşembe günü Beşiktaş Saray Koleksiyonları Müzesi Sanat Galerisi salonunda gerçekleştirildi.

Cenan Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı Mütevellî Heyet ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Kenan Gürsoy’un açılış konuşmasıyla başlayan sempozyum programında:
Prof. Dr. Mustafa Fayda başkanlığındaki 1. Oturum’da, İsmet Binark “Ken’an Rifâî Biyografisi”, Prof. Dr. Mehmet Demirci “Mânevî Dünyâsı”,

Prof. Dr. Mustafa Tahralı başkanlığındaki 2. Oturum’da, Prof. Dr. Mustafa Kara “Din ve Ahlâk Anlayışı”, Doç. Dr. Levent Bayraktar “İlim ve İrfan Anlayışı”,

Prof. Dr. Mehmet S. Aydın başkanlığındaki 3. Oturum’da, Doç. Dr. Gülgün Uyar “Peygamber ve Ehlibeyt Sevgisi”, Prof. Dr. Sadettin Ökten “Gelenekten Geleceğe”,

Türk Kadınları Kültür Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Cemalnur Sargut başkanlığındaki 4. Oturum’da, Prof. Dr. Fahrettin Olguner “Eğitim Anlayışı”, Doç. Dr. Fulya Bayraktar “Kadın Anlayışı” başlıklı bildirilerini sundular.

Program, Prof. Dr. Mehmet S. Aydın ve Prof. Dr. Kenan Gürsoy’un konuşmalarıyla yapılan Değerlendirme Oturumu’nun ardından bir konserle sona erdi.

Özcan Ergiydiren’in “İlâhiyât-ı Ken’an ve Ken’an Rifâî Besteleri” konulu sohbetinin ardından yapılan konserin birinci bölümünde Solist Elif Ömürlü Uyar, ikinci bölümünde ise Tekin Uğurel ve Topluluğu İlâhiyât-ı Ken’an dan seçilen eserleri seslendirdiler.

Oturum aralarında Solist Ferda Gültekin ve Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu 2. Kemanı Nâlân Çakır ile Solist Fahrünnisa Bilgin ve saz arkadaşlarının sunduğu ilâhîler ise programa ayrı bir renk kattı.

Sempozyum Programının sunuculuğunu ise Reyhan Çınar Avcıoğlu üstlendi.

Bu seferimizde bize katılan değerli konuşmacılarımıza, teşrifleriyle bizi yalnız bırakmayan izleyicilerimize ve maddî mânevî desteğini esirgemeyen gönül dostlarımıza teşekkürlerimizi sunarız.

Sempozyum ile ilgili detaylı bilgi ve videolar için lütfen tıklayınız.