Cenan Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı Ken’an Rifâî Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü tarafından, Meydân-ı Şerîf Meşkleri kapsamında düzenlenen ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Müdürlüğü sanatçıları tarafından, Yüce Gümüş idaresinde icrâ edilen “Tevhîd Ehlinin Sadâsı” konseri, 11 Mart 2018 Pazar günü Vakfımız bünyesinde bulunan Müzenin kurulduğu eski Semâhâne’de gerçekleştirildi.

Mânâ Sultanları’nın 17 eserini ihtivâ eden ve dinleyenlerin gönüllerini fetheden bu konser, Yüce Gümüş tarafından Vakfımızın kurucularından Merhume Hikmet Kâinat Büyükaksoy Hanımefendi’ye ithaf edildi.

Program, Vakfımızın Başkanı Prof. Dr. Kenan Gürsoy’un, vakfımızın kuruluş amacı, Ken’an Rifâî Büyükaksoy’u anmanın ne demek olduğu ve mûsikînin bu konuda bize hangi ufukları açabileceği hakkında yapmış olduğu bir açılış konuşması ile başladı.

Konserden önce, değerli ilâhiyâtçı ve şâir Bâkî Bilgin Beyefendi, içinde bulunduğumuz makāmın mânevî mâhiyetine ilişkin, kendi şiirlerinden üç tanesini takdim etti.

Bu hârikulâde konser için Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Müdürlüğü Sanatçıları Sayın Yüce Gümüş’e, Sayın İbrahim Suat Erbay’a, Sayın Eray Cinpir’e, Sayın Arzu Kopuz Çelik’e, Sayın Yasin Özçimi’ye, Sayın Tuncay Tuncay’a, Sayın Burak Çakır’a, Sayın Oray Yay’a, Sayın Şükrü Tükmen’e, Sayın Murat Irkılata’ya ve Sayın Yusuf Öztürk’e şükranlarımızı sunar, programda emeği geçen herkese teşekkür eder, hayırlar niyaz ederiz.

Bu konserler 2018 yılı süresince devam ettirilecektir.

Meydân-ı Şerîf Meşkleri-1 “Tevhîd Ehlinin Sadâsı” Konseri from Cenan Vakfı on Vimeo.

 

Write a comment:

*

Your email address will not be published.