Cenan Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı Ken’an Rifâî Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü tarafından, İrfan, Tasavvuf ve Meydan Meşkleri kapsamında düzenlenen tasavvuf mûsikîsi konseri, 8 Mart 2020 Pazar günü Vakfımız bünyesinde bulunan Müzenin kurulduğu eski Semâhâne’de gerçekleştirildi.

Konser, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Müdürlüğü İstanbul Devlet Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğu sanatçıları tarafından, Yüce Gümüş idaresinde icrâ edildi.

Vakfımızın kurucular kurulu ve Mütevelli Heyet ilk başkanı, muhterem büyüğümüz, merhume Hikmet Kâinat Büyükaksoy’a ithaf edilen konserde, Ken’an Rifâî Büyükaksoy’un kendi beste ve güftelerinden 3 eser ve kadim tekke mûsikîsinin nâdîde örneklerinden 11 ilâhî seslendirildi.

Gönüllerimize tesir eden konser sadece bu irfan geleneği içinden gelen dostlarımızı değil, yabancı misafirlerimizi de derinden etkiledi.

Misafirlerimiz arasında Türkiye Ermeni Katolik Cemaati Patriği Başepiskopos Sayın Levon Bogos Zekiyan Beyefendi ve Baş Rahip Apraham Fırat Beyefendi de vardılar. Öncellikle Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Müdürlüğü Sanatçısı Sayın Yüce Gümüş’e ve İstanbul Devlet Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğu üyeleri  Sayın Selçuk Eraslan’a, Sayın Yasin Özçimi’ ye, Sayın Tuncay Tuncay’a, Sayın Burak Albayrak’a, Sayın Hakkı Özçimi’ye, Sayın Aygen Atay’a, Sayın Berke Berman’a, Sayın Harun Cura’ya ve Sayın Eray Cinpir’e bu hârikulâde konser için şükranlarımızı sunar, programda emeği geçen herkese teşekkür eder, hayırlar niyaz ederiz.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.